Perfect match: Vitamín C a pleť 

Vitamín C a pleť je naše oblíbené spojení! Tato superstar přírodní ingredience dokáže být neuvěřitelně účinná při retexturizaci, obnově zářivosti a sjednocení tónu pleti. Dokáže vyřešit více problémů pleti a jako jeden z nejúčinnějších antioxidantů působí proti předčasnému stárnutí. Co byste o této silácké anti-aging složce měli vědět a jak ji snadno zařadit do každodenní péče, aby z jí pleť vytěžila co nejvíce? 

Jaké jsou benefity vitamínu C?

Jako složka kosmetických produktů je tento vitamín oblíbený především pro svou schopnost neutralizovat volné radikály. Ty napadají buňky, čímž urychlují proces stárnutí a tvorbu vrásek. Stojí také za sklony k hrubé struktuře pleti, rozšířeným pórům nebo mdlé barvě. Navíc pomáhá zvyšovat přirozenou tvorbu kolagenu a elastinu (což posiluje a vypíná pokožku), rozjasňuje tmavé skvrny a zabraňuje vzniku budoucích hyperpigmentací. A to je přesně to, co pro zdravou pleť s přirozenou glow chcete! 

Aby si kosmetika zachovala účinnost 

„Céčko“ má jedinou nevýhodu – je to velmi nestabilní složka. Nejúčinnější je, když je čerstvé. Jeho plný potenciál je snadno ohrožen a obalem, ve kterém je dodáván, i způsobem, jakým ho skladujete. Jakmile je vystaven působení kyslíku nebo světla, začíná ztrácet svou sílu. 

  • Snažte se zajistit, aby byl vitamín C stabilizovaný a uchovávaný vzduchotěsně v tmavém a chladném prostoru. 
  • Ideálně by produkt měl být v neprůhledných nebo jantarově zbarvených lahvičkách. 
  • Pokud barva ztmavne nebo se zakalí, již došlo k oxidaci. Totéž platí, když zaznamenáte žluklý zápach.

Zařaďte céčko do každodenní rutiny 

Jak nejlépe využít tuto ingredienci pro jasnější, hladší a plnější pleť po celý rok? Stačí pár jednoduchých kroků.

1. Zvolte správnou koncentraci a formu 

Zprvu je zásadní určit správnou koncentraci vitamínu C vhodnou pro váš typ pleti. Přední dermatologové doporučují začít s nízkou koncentrací 10 % a podle snášenlivosti zvyšovat na 15 % nebo 20 %. Pozor dávejte také na formu vitamínu. Pro mastnou a normální pleť je nejúčinnější formou vitamínu C kyselina L-askorbová. Pro suchou a citlivou pleť se doporučuje spíše askorbylfosfát hořečnatý, ve vodě rozpustný vitamin C. Je méně dráždivý.

Mohlo by vás to zajímat  O laserové odstranění tetování je stále větší zájem. Za růstem poptávky po zákroku stojí 5 zásadních faktorů!

2. Dávky postupně navyšuje 

Chcete-li, aby byla vaše pleť spokojená, přidávejte vitamin C do svého režimu postupně. To ostatně platí pro všechny aktivních látky. Zařaďte ho do svých beaty rituálů třikrát týdně a postupně se pro pracujte až ke každodennímu používání. Nenechte se odradit, když se výsledky nedostaví okamžitě. Některé jeho účinky, hlavně ty prevenční, jsou téměř nepostřehnutelné, přesto zásadní!

3. Vyzkoušejte séra 

Séra jsou tou nejběžnější formou dodávání vitamínu C pleti. Udržují stabilitu této složky a garantují její průnik do hlubších vrstev pokožky. Sáhněte po takovém, jenž s céčkem kombinuje vitaminy E a B a kyselinu hyaluronovou.

4. Mistrovské vrstvení 

Některé ingredience, například retinol, zvyšují náchylnost pokožky ke spálení. To sice pro vitamín C neplatí, přesto nezapomínejte na to, že je citlivý na působení světla. Jeho aplikace proto musí být spojena s širokospektrálním UVA/UVB krytím. Úplně stačí nanést ho pod opalovací krém s minimálním ochranným faktorem SPF 30, vaše pokožka tak bude chráněna ještě lépe! 

Dopřáváte vaší pleti pravidelný vitamínový koktejl?