Domy na prodej v Pardubicích – ceny nemovitostí, obzvláště těch starších, klesají už i v krajských městech!

Máte dům na prodej v Pardubicích? Nabízíte ho už několik týdnů a na váš inzerát se zatím nikdo neozval? Marně přemýšlíte, proč se vám nedaří najít vážného zájemce? Důvodů může být hned několik. Možná jste jen nezvolili ten nejvhodnější způsob prezentace vaší nemovitosti. Nebo jste její prodej svěřili nezkušenému makléři. Kdo ví? A možná je hlavní příčinou to, co se právě odehrává na tuzemském trhu s realitami. Ten, pokud jste si ještě nestačili všimnout, totiž aktuálně prochází poměrně zásadní proměnou. Ceny domů a bytů po letech překotného růstu nabraly opačný směr. Někde je zlevňování nepatrné, jinde už lze ovšem hovořit o docela zajímavých slevách.

Rádi byste zjistili, proč se vám nedaří dům prodat? A chcete vědět, jak se vás může dotknout pokles cenové hladiny, k němuž na trhu s nemovitostmi nyní dochází?

Domy na prodej v Pardubicích – v nabídce najdete na 70 nemovitostí

Že jste si k prodeji nemovitosti zřejmě nevybrali nejvhodnější dobu, to vám jistě potvrdí každý, kdo má s realitním byznysem co do činění. A je dobré si to uvědomit ještě dřív, než začnete hledat jiné důvody vašeho marného snažení. Poptávka totiž meziročně klesla o desítky procent a s menším zpožděním na to začínají reagovat také ceny. A přestože lze dnes některé domy a byty pořídit levněji než před rokem, vážných a také solventních zájemců je jako šafránu. Někdo na vlastní dům peníze zkrátka dohromady nedá, ač se snaží sebevíc. Jiný zase vyčkává, protože se řídí radami odborníků, kteří věští ještě výraznější cenový propad.

Pokoušíte se prodat rodinný dům ve východočeských Pardubicích? A chcete vědět, jak silnou máte konkurenci? Projdete-li si weby s realitní inzercí, napočítáte přibližně sedm desítek domů, kterých se jejich majitelé rozhodli zbavit podobně jako vy. 

Mohlo by vás to zajímat  Úklid Praha 13. Jak efektivně spravovat úklidový harmonogram

Ukázka z nabídky RD v Pardubicích (02/2023)

Nemovitost Užitná plocha (m2) Pozemek (m2) Lokalita Cena v mil. Kč
Starší, po částečné rekonstrukci 102 210 Pardubičky 6,85
Po částečné rekonstrukci, garáž 170  500 Zelené Předměstí 5,99
Novostavba – energ. třída C 121 304 Svítkov 11,04
Řadový RD, částečná rekonstrukce 125 270 Trnová 7,99

 

Ceny jdou dolů téměř všude

Zlevňování domů, bytů a také rekreačních staveb začalo už více než před šesti měsíci. A přestože se ještě koncem roku 2021 zdálo, že ceny nemovitostí nemají strop, někteří ekonomové už tehdy upozorňovali na to, že je u nás vlastnické bydlení značně nadhodnocené a dříve či později k poklesu cenové hladiny dojít musí. Až dosud však zlevňování nebylo plošné a docházelo k němu spíše jen v méně atraktivních lokalitách a navíc jen u starších nemovitostí, jejichž smysluplné užívání se obvykle neobejde bez další investice.

Nyní jsme však svědky toho, že ceny padají téměř všude. Stranou tohoto trendu už nezůstávají ani krajská města typu Pardubic, Český Budějovic nebo Zlína. A k mírnějším cenovým ústupkům jsou nuceni dokonce i majitelé řady pražských nemovitostí, kteří se je rozhodnou zpeněžit. Zlevňuje starší zástavba a lehce dolů jdou už také ceny novějších domů a bytů.

Nechcete příliš? 

Jak je vidět, tak odborníci, kteří předpovídali pokles cen na našem realitním trhu, měli pravdu. Na jejich slova zřejmě dojít muselo. Vždyť ve zdražování nemovitostí jsme předběhli i ekonomicky zdatnějšího souseda jakým je Německo. Vzhledem k výše uvedeným okolnostem se celkem logicky nabízí otázka, zda za svůj dům snad nepožadujete částku, která je až moc vysoká. Možná zkrátka chcete příliš. Časy, kdy byli lidé ochotni zaplatit téměř cokoliv, jsou totiž pryč. A kdo ví, zda se někdy vrátí? 

Mohlo by vás to zajímat  Úklid Praha 12 - Úklidové tipy pro průmyslové a výrobní prostory

Je-li  řeč o rozumném cenovém požadavku, problém můžete mít zejména tehdy, pokud nabízíte dům, který už něco pamatuje a který neprošel důkladnou rekonstrukcí. Starší a energeticky náročné nemovitosti totiž zlevňují výrazně více než novostavby nebo domy a byty, které prodělaly alespoň nějakou renovaci.

Chcete prodat starší dům, který se neobejde bez dalších investic? Není vyloučeno, že budete muset své představy o ceně ještě trochu upravit!

Špatná prezentace nebo nešikovný makléř?

Pomineme-li možnost, že jste to vzhledem k situaci, která na našem trhu s nemovitostmi aktuálně panuje, poněkud přehnali s požadovanou cenou, nabízí se ještě jeden „viník“, který by mohl mít na svědomí to, že se vám dům zatím nepodařilo prodat. O jakém viníkovi je řeč? Hovoříme zde o celkovém pojetí prezentace vaší nemovitosti. To zahrnuje jak inzerát samotný, tedy fakt, zda je srozumitelně a poutavě sestaven a doplněn kvalitními fotografiemi, ale třeba i to, zda je umístěn na hojně navštěvovaném realitním portále. Pokud to tak není, je třeba konat!

Snažíte se prodat dům svépomocí? Pak je to na vás! Svěřili jste realizaci obchodu do rukou realitního makléře? Pak byste se měli obrátit na něj a případně se dožadovat nějakých změn, které by prodej vaší nemovitosti mohly uspíšit.

A když už jsme u toho, zkoušíte dům nabízet „na vlastní pěst“ nebo to necháváte na odbornících?